Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol



   Clasica de Almeria    
  Omloop Het Volk/Nieuwsblad   

 Server time: 12 Nov 2019 08:59:41 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
Trofeo Laigueglia 2019
Italy  /  17 February

Edition: 56 (203.7 Km)
Winner: VELASCO Simone



Race Winners

2019 VELASCO Simone

2018 MOSER Moreno

2017 FELLINE Fabio

2016 FEDI Andrea

2015 CIMOLAI Davide

2014 SERPA PEREZ Jose Rodolfo

2013 POZZATO Filippo

2012 MOSER Moreno

2011 PIETROPOLLI Daniele

2010 GINANNI Francesco

2009 GINANNI Francesco

2008 PAOLINI Luca

2007 IGNATIEV Mikhail

2006 BALLAN Alessandro

2005 KIRCHEN Kim

2004 POZZATO Filippo

2003 POZZATO Filippo

2002 DI LUCA Danilo

2001 CELESTINO Mirko

2000 NARDELLO Daniele

1999 SAVOLDELLI Paolo

1998 CHANTEUR Pascal

1997 BARTOLI Michele

1996 VANDENBROUCKE Frank

1995 MUSEEUW Johan

1994 SORENSEN Rolf

1993 ARMSTRONG Lance

1992 MOREELS Sammie

1991 RICHARD Pascal

1990 SORENSEN Rolf

1989 GAVAZZI Pierino

1988 CIMINI Paolo

1987 GLAUS Gilbert

1986 LONGO Mauro

1985 KIEFEL Ron

1984 PETITO Giuseppe

1983 TORELLI Claudio

1982 DE ROOY Theo

1981 SARONNI Giuseppe

1980 DE VLAEMINCK Roger

1979 GAVAZZI Pierino

1978 KNUDSEN Knut

1977 MAERTENS Freddy

1976 BITOSSI Franco

1975 BARONCHELLI Gianbattista

1974 MERCKX Eddy

1973 MERCKX Eddy

1972 FRANCIONI Wilmo

1971 ZILIOLI Italo

1970 DANCELLI Michele

1969 MICHELOTTO Claudio

1968 DANCELLI Michele

1967 BITOSSI Franco

1966 BAILETTI Antonio

1965 VIGNA Marino

1964 NERI Guido




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. VELASCO Simone THR 05:10:21
2. BAGIOLI Nicola NIP 00:00:42
3. SOBRERO Matteo NITA 00:00:42
4. GAVAZZI Francesco ANS 00:00:42
5. PETERS Nans ALM 00:00:42
6. CICCONE Giulio NITA 00:00:42
7. FRANKINY Kilian GFC 00:00:42
8. ARSLANOV Ildar GAZ 00:00:42
9. BIDARD Franšois ALM 00:00:42
10. CIMOLAI Davide ICA 00:01:18
11. VISCONTI Giovanni THR 00:01:18
12. SBARAGLI Kristian ICA 00:01:18
13. HARDY Romain PCB 00:01:18
14. ROVNY Ivan GAZ 00:01:18
15. CANOLA Marco NIP 00:01:18
16. MARTINELLI Ivan AZT 00:01:18
17. BOTTA Davide CPK 00:01:18
18. GABBURO Davide THR 00:01:18
19. NYCH Artem GAZ 00:01:18
20. CATTANEO Mattia ANS 00:01:18
21. LEDANOIS Kevin PCB 00:01:22
22. CATAFORD Alexander ICA 00:01:24
23. SHALUNOV Evgeny GAZ 00:02:35
24. WARBASSE Larry ALM 00:02:39
25. MORABITO Steve GFC 00:02:39
26. TOTĎ Paolo SAN 00:03:14
27. TIZZA Marco AMO 00:03:14
28. QUAADE Rasmus Christian RIW 00:03:14
29. MAZZUCCO Fabio SAN 00:03:14
30. VINJEBO Emil Nygaard RIW 00:03:14
31. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:03:14
32. ALBANESE Vincenzo BRD 00:03:14
33. ZANDOMENEGHI Simone IRC 00:03:14
34. TONIATTI Andrea CPK 00:03:14
35. ZARDINI Edoardo THR 00:03:14
36. FELLINE Fabio NITA 00:03:16
37. MOSER Moreno NIP 00:03:16
38. ROUX Anthony GFC 00:03:16
39. HOELGAARD Daniel GFC 00:03:46
40. BAIS Mattia CTF 00:03:57
41. LUNKE Sindre Skj°stad RIW 00:03:57
42. GEBREMEDHIN ANDEMESKEL Awet ICA 00:03:58
43. BUSATO Matteo ANS 00:03:58
44. ROTA Lorenzo BRD 00:03:58
45. RAVANELLI Simone BIC 00:03:58
46. CONCA Filippo BIC 00:04:36
47. COLNAGHI Luca CPK 00:04:36
48. VULCAN Denis-Marian GTV 00:04:36
49. VACHON Florian PCB 00:04:36
50. TONELLI Alessandro BRD 00:04:36
51. PARET-PEINTRE AurÚlien ALM 00:04:36
52. FRAPPORTI Marco ANS 00:04:36
53. VINCENT Leo GFC 00:04:36
54. MONTAGUTI Matteo ANS 00:04:36
55. MOSCA Jacopo AZT 00:04:36
56. VENDRAME Andrea ANS 00:04:36
57. SCOTSON Miles GFC 00:04:36
58. BERTONE Filippo IRC 00:04:36
59. DUPONT Hubert ALM 00:04:36
60. ERIKSSON Lucas RIW 00:04:36
61. COSNEFROY Benoit ALM 00:04:36
62. BONGIORNO Francesco Manuel THR 00:04:36
63. COLLEONI Kevin BIC 00:04:36
64. ZANA Filippo SAN 00:04:36
65. BAGIOLI Andrea CPK 00:04:36
66. BRAMBILLA Gianluca NITA 00:04:46
67. VENCHIARUTTI Nicola CTF 00:06:15
68. MARTINELLI Davide NITA 00:06:58
69. ONESTI Emanuele GTV 00:06:58
70. CIMA Damiano NIP 00:06:58
71. DELCË Lorenzo BIC 00:07:22
72. TAGLIANI Filippo NITA 00:09:44
73. ZURLO Federico GTV 00:09:44








--- advertisement ---