Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Brabantse Pijl    
  Amstel Gold Race   

 Server time: 24 Sep 2018 11:33:14 CET
Homepage   |   Games  |   Kalender   |   Aanmelden  
Tro-Bro Léon 2018
France  /  15 April

Edition: 35 (203.2 Km)
Winner: LAPORTE Christophe



Race Winners

2018 LAPORTE Christophe

2017 GAUDIN Damien

2016 MORTENSEN Martin

2015 GENIEZ Alexandre

2014 PETIT Adrien

2013 MOUREY Francis

2012 ROTH Ryan

2011 JEROME Vincent

2010 ROY Jérémy

2009 HADDOU Saïd

2008 GUESDON Frédéric

2007 HADDOU Saïd

2006 RENSHAW Mark

2005 VALENTIN Tristan

2004 DUMOULIN Samuel

2003 DUMOULIN Samuel

2002 COOKE Baden

2001 DURAND Jacky

2000 PLANCKAERT Jo

1999 THILLOY Jean-Michel

1998 DELALANDE Frédéric

1997 DELALANDE Frédéric

1996 BRICAUD Thierry

1995 COUALAN Camille

1994 PETILLEAU Stéphane

1993 ROUXEL Jean-Philippe

1992 KIRSIPUU Jaan

1991 MILLOUX William

1990 HIBOU Marc

1989 DALIBARD Philippe

1988 DALIBARD Philippe

1987 LE BON Dominique

1986 DALIBARD Philippe

1985 CHEMIN Bruno

1984 CHEMIN Bruno




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. LAPORTE Christophe COF 05:12:07
2. GAUDIN Damien TDE 00:00:04
3. MANNAERTS Jelle TIS 00:00:16
4. HOFSTETTER Hugo COF 00:00:16
5. TILLER Rasmus Fossum TJI 00:00:16
6. LE GAC Olivier GFC 00:00:16
7. ARISTI GARDOKI Mikel EUS 00:00:16
8. RICKAERT Jonas SVB 00:00:16
9. FINETTO Mauro DMP 00:00:16
10. VANDENBERGH Stijn ALM 00:00:16
11. DEMPSTER Zakkari ICA 00:00:16
12. BACKAERT Frederik WGG 00:00:16
13. PICHON Laurent FST 00:00:27
14. GAUTIER Cyril ALM 00:00:41
15. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:01:22
16. DELAPLACE Anthony FST 00:03:32
17. CABOT Jeremy RLM 00:03:32
18. JAKIN Alo AUB 00:03:58
19. BARTHE Cyril EUS 00:04:11
20. ALLEGAERT Piet SVB 00:04:11
21. TURGIS Jimmy COF 00:04:11
22. KREDER Wesley WGG 00:04:11
23. VAN ROOY Kenneth SVB 00:04:11
24. MORICE Julien VCC 00:04:11
25. DUCHESNE Antoine GFC 00:04:28
26. HAGEN Carl Fredrik TJI 00:04:53
27. PERICHON Pierre-Luc FST 00:05:01
28. BAGDONAS Gediminas ALM 00:05:01
29. DERNIES Tom RLM 00:06:00
30. BARBIER Rudy ALM 00:06:00
31. VAN MELSEN Kevin WGG 00:06:00
32. MENTEN Milan SVB 00:06:00
33. CHETOUT Loïc COF 00:06:02
34. CAPIOT Amaury SVB 00:06:46
35. INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander EUK 00:06:55
36. GOUAULT Pierre RLM 00:06:55
37. LEMOINE Cyril COF 00:06:55
38. GERARD Arnaud FST 00:07:03
39. JARRIER Benoit FST 00:07:03
40. NAULEAU Bryan TDE 00:07:03
41. CHAVANEL Sylvain TDE 00:07:03
42. BOUDAT Thomas TDE 00:07:06
43. TOUZÉ Damien AUB 00:07:06
44. RUIJGH Rob TIS 00:09:18
45. THOMAS Benjamin GFC 00:11:09
46. PUTT Tanner UHC 00:11:09
47. GARCIA AMBROA Ricardo EUK 00:11:09
48. QUEMENEUR Perrig TDE 00:11:09
49. MARCHAND Gianni CIB 00:11:09
50. AVILA VANEGAS Edwin Alciviades ICA 00:11:09
51. BAGUES KALPARSORO Aritz EUS 00:11:09
52. FARAZIJN Maxime SVB 00:11:09
53. MAINARD Jérôme RLM 00:11:20
54. COENEN Dennis CIB 00:11:20
55. TRONET Steven RLM 00:11:20
56. SISKEVICIUS Evaldas DMP 00:12:26
57. MARTINEZ Yannick DMP 00:12:26
58. SEFA Ylber TIS 00:17:56











--- advertentie ---