Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Tro-Bro Léon    
  Liège - Bastogne - Liège   

 Server time: 17 Aug 2019 17:37:29 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
La Flèche Wallonne 2019
Belgium  /  24 April

Edition: 83 (195.5 Km)
Winner: ALAPHILIPPE Julian



Race Winners

2019 ALAPHILIPPE Julian

2018 ALAPHILIPPE Julian

2017 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2016 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2015 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2014 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2013 MORENO FERNANDEZ Daniel

2012 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin

2011 GILBERT Philippe

2010 EVANS Cadel

2009 REBELLIN Davide

2008 KIRCHEN Kim

2007 REBELLIN Davide

2006 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2005 DI LUCA Danilo

2004 REBELLIN Davide

2003 ASTARLOA ASCASIBAR Igor

2002 AERTS Mario

2001 VERBRUGGHE Rik

2000 CASAGRANDE Francesco

1999 BARTOLI Michele

1998 HAMBURGER Bo

1997 JALABERT Laurent

1996 ARMSTRONG Lance

1995 JALABERT Laurent

1994 ARGENTIN Moreno

1993 FONDRIEST Maurizio

1992 FURLAN Giorgio

1991 ARGENTIN Moreno

1990 ARGENTIN Moreno

1989 CRIQUIELION Claude

1988 GOLZ Rolf

1987 LECLERCQ Jean-Claude

1986 FIGNON Laurent

1985 CRIQUIELION Claude

1984 ANDERSEN Kim

1983 HINAULT Bernard

1982 BECCIA Mario

1981 WILLEMS Daniel

1980 SARONNI Giuseppe

1979 HINAULT Bernard

1978 LAURENT Michel

1977 MOSER Francesco

1976 ZOETEMELK Joop

1975 DIERICKX André

1974 VERBEECK Frans

1973 DIERICKX André

1972 MERCKX Eddy

1971 DE VLAEMINCK Roger

1970 MERCKX Eddy

1969 HUYSMANS Jozef

1968 VAN LOOY Rik

1967 MERCKX Eddy

1966 DANCELLI Michele

1965 POGGIALI Roberto

1964 DESMET Gilbert

1963 POULIDOR Raymond

1962 DE WOLF Henri

1961 VANNITZEN Willy

1960 CERAMI Pino

1959 HOEVENAERS Joseph

1958 VAN STEENBERGEN Rik

1957 IMPANIS Raymond

1956 VAN GENECHTEN Richard

1955 OCKERS Stan

1954 DERIJCKE Germain

1953 OCKERS Stan

1952 KUBLER Ferdi

1951 KUBLER Ferdi

1950 COPPI Fausto

1949 VAN STEENBERGEN Rik

1948 CAMELLINI Fermo

1947 STERCKX Ernest

1946 KETELEER Désiré

1945 KINT Marcel

1944 KINT Marcel

1943 KINT Marcel

1942 THYS Karel

1941 GRYSOLLE Sylvain

1939 DELATHOUWER Edmond

1938 MASSON Emile (Jr)

1937 BRAECKEVELDT Adolf

1936 DE MEERSMAN Philemon




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. ALAPHILIPPE Julian DQT 04:55:14
2. FUGLSANG Jakob AST 00:00:00
3. ULISSI Diego UAD 00:00:06
4. LAMBRECHT Bjorg LTS 00:00:08
5. SCHACHMANN Maximilian BOH 00:00:08
6. MOLLEMA Bauke TFS 00:00:08
7. KONRAD Patrick BOH 00:00:08
8. MATTHEWS Michael SUN 00:00:08
9. VANENDERT Jelle LTS 00:00:11
10. GASPAROTTO Enrico TDD 00:00:11
11. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:00:11
12. COSNEFROY Benoit ALM 00:00:11
13. BARDET Romain ALM 00:00:11
14. TEUNS Dylan TBM 00:00:11
15. DE PLUS Laurens TJV 00:00:11
16. KWIATKOWSKI Michal INS 00:00:11
17. WELLENS Tim LTS 00:00:15
18. MARTIN Guillaume WGG 00:00:19
19. MOLARD Rudy GFC 00:00:23
20. HENAO MONTOYA Sergio UAD 00:00:25
21. DE MARCHI Alessandro CPT 00:00:25
22. POELS Wouter INS 00:00:30
23. CLARKE Simon EF1 00:00:36
24. HERRADA LOPEZ Jesús COF 00:00:38
25. CICCONE Giulio TFS 00:00:42
26. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 00:00:45
27. FORMOLO Davide BOH 00:00:45
28. HOWSON Damien MTS 00:00:56
29. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka AST 00:01:24
30. MAS NICOLAU Enric DQT 00:01:45
31. LUTSENKO Alexey AST 00:01:45
32. SPRENGERS Thomas SVB 00:01:47
33. BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto MOV 00:01:47
34. PAUWELS Serge CPT 00:01:47
35. PEYSKENS Dimitri WVA 00:01:47
36. REICHENBACH Sébastien GFC 00:01:57
37. CHEREL Mickaël ALM 00:01:59
38. FRANK Mathias ALM 00:02:01
39. MCCARTHY Jay BOH 00:02:01
40. MADOUAS Valentin GFC 00:02:02
41. ROSSKOPF Joey CPT 00:02:06
42. HAAS Nathan TKA 00:02:07
43. VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 00:02:29
44. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:02:29
45. LIETAER Eliot WVA 00:02:29
46. GAUDU David GFC 00:02:41
47. MARCZYNSKI Tomasz LTS 00:03:22
48. SLAGTER Tom Jelte TDD 00:03:22
49. MOHORIC Matej TBM 00:03:22
50. DEVENYNS Dries DQT 00:04:52
51. WARBASSE Larry ALM 00:05:36
52. GESINK Robert TJV 00:05:45
53. POGACAR Tadej UAD 00:06:01
54. CARUSO Damiano TBM 00:06:19
55. WOODS Michael EF1 00:06:19
56. ANACONA Winner Anrew MOV 00:06:24
57. VILLELLA Davide AST 00:06:24
58. AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey MOV 00:06:24
59. PEREZ Anthony COF 00:06:24
60. ROCHE Nicholas SUN 00:06:27
61. GONZALEZ Mario EUS 00:06:30
62. SKUJINS Toms TFS 00:06:47
63. JENSEN August ICA 00:07:26
64. MONFORT Maxime LTS 00:07:27
65. MATE MARDONES Luis Angel COF 00:07:27
66. EIKING Odd Christian WGG 00:07:27
67. DELTOMBE Kevin SVB 00:07:27
68. DOUBEY Fabien WGG 00:07:33
69. GOGL Michael TFS 00:07:34
70. BAKELANTS Jan SUN 00:07:34
71. ARMEE Sander LTS 00:07:34
72. SIMON Julien COF 00:07:37
73. GONCALVES Jose TKA 00:07:40
74. SEIGLE Romain GFC 00:07:47
75. BROWN Nathan EF1 00:07:48
76. DEGAND Thomas WGG 00:07:48
77. VAN DER SANDE Tosh LTS 00:07:57
78. BENEDETTI Cesare BOH 00:08:00
79. BERNARD Julien TFS 00:08:00
80. MARTENS Paul TJV 00:08:00
81. VAN BAARLE Dylan INS 00:08:00
82. VERVAEKE Louis SUN 00:08:00
83. MÜHLBERGER Gregor BOH 00:08:00
84. BATTAGLIN Enrico TKA 00:08:22
85. BOUWMAN Koen TJV 00:08:50
86. KOCH Jonas CPT 00:08:54
87. VAKOC Petr DQT 00:09:15
88. PERICHON Pierre-Luc COF 00:09:49
89. CARPENTER Robin RLY 00:09:49
90. GUERREIRO Ruben TKA 00:10:29
91. LUDVIGSSON Tobias GFC 00:10:53
92. MINNAARD Marco WGG 00:10:53
93. JOYCE Colin RLY 00:10:58
94. FRAILE MATARRANZ Omar AST 00:10:58
95. ANDERSON Ryan RLY 00:10:58
96. TUREK Daniel ICA 00:10:58
97. VERWILST Aaron SVB 00:11:10
98. PAASSCHENS Mathijs WVA 00:11:18
99. PARET-PEINTRE Aurélien ALM 00:11:37
100. VALGREN ANDERSEN Michael TDD 00:11:38
101. BENNETT Sean EF1 00:11:55
102. WIRTGEN Tom WVA 00:16:45









--- advertisement ---