Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Amstel Gold Race    
  La Flèche Wallonne   

 Server time: 21 Oct 2019 15:29:58 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
Tro-Bro Léon 2019
France  /  22 April

Edition: 36 (205.4 Km)
Winner: VENDRAME Andrea



Race Winners

2019 VENDRAME Andrea

2018 LAPORTE Christophe

2017 GAUDIN Damien

2016 MORTENSEN Martin

2015 GENIEZ Alexandre

2014 PETIT Adrien

2013 MOUREY Francis

2012 ROTH Ryan

2011 JEROME Vincent

2010 ROY Jérémy

2009 HADDOU Saïd

2008 GUESDON Frédéric

2007 HADDOU Saïd

2006 RENSHAW Mark

2005 VALENTIN Tristan

2004 DUMOULIN Samuel

2003 DUMOULIN Samuel

2002 COOKE Baden

2001 DURAND Jacky

2000 PLANCKAERT Jo

1999 THILLOY Jean-Michel

1998 DELALANDE Frédéric

1997 DELALANDE Frédéric

1996 BRICAUD Thierry

1995 COUALAN Camille

1994 PETILLEAU Stéphane

1993 ROUXEL Jean-Philippe

1992 KIRSIPUU Jaan

1991 MILLOUX William

1990 HIBOU Marc

1989 DALIBARD Philippe

1988 DALIBARD Philippe

1987 LE BON Dominique

1986 DALIBARD Philippe

1985 CHEMIN Bruno

1984 CHEMIN Bruno




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. VENDRAME Andrea ANS 05:00:20
2. PLANCKAERT Baptiste WVA 00:00:00
3. VINJEBO Emil Nygaard RIW 00:00:00
4. HARDY Romain PCB 00:00:00
5. CALMEJANE Lilian TDE 00:00:00
6. SARREAU Marc GFC 00:00:00
7. DELAGE Mickael GFC 00:00:00
8. LE CUNFF Kévin AUB 00:00:00
9. DELAPLACE Anthony PCB 00:00:00
10. BACKAERT Frederik WGG 00:00:03
11. GOUGEARD Alexis ALM 00:00:06
12. GERTS Floris TIS 00:00:29
13. STOKBRO NIELSEN Andreas RIW 00:00:35
14. DEMPSTER Zakkari ICA 00:00:35
15. BOUDAT Thomas TDE 00:00:35
16. TAMINIAUX Lionel WVA 00:00:35
17. IDJOUADIENNE Pierre RLM 00:00:35
18. RUSSO Clement PCB 00:00:35
19. HOFSTETTER Hugo COF 00:00:35
20. JARRIER Benoit PCB 00:00:35
21. MALDONADO Anthony AUB 00:00:35
22. HUREL Tony AUB 00:00:35
23. DERNIES Tom RLM 00:00:35
24. SÁEZ BENITO Hector EUS 00:00:35
25. ROBEET Ludovic WVA 00:00:35
26. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:00:35
27. COMBAUD Romain DMP 00:00:35
28. THOMAS Benjamin GFC 00:00:42
29. ANTOMARCHI Julien RLM 00:00:42
30. TOUZÉ Damien COF 00:00:47
31. SWIFT Connor MGT 00:00:55
32. POZDNYAKOV Kirill TIS 00:01:13
33. SISKEVICIUS Evaldas DMP 00:01:31
34. TENNANT Andrew DHB 00:02:16
35. DUPONT Timothy WGG 00:02:39
36. FRAPPORTI Mattia ANS 00:02:39
37. RICHARDSON Alexandar DHB 00:02:39
38. GODON Dorian ALM 00:02:39
39. TURGIS Jimmy VCB 00:02:39
40. BOIVIN Guillaume ICA 00:02:39
41. DE BACKER Bert VCB 00:02:48
42. JOSEPH Thomas TIS 00:02:48
43. GAUDIN Damien TDE 00:03:08
44. JAKIN Alo AUB 00:03:18
45. LAPORTE Christophe COF 00:03:33
46. ARMIRAIL Bruno GFC 00:03:33
47. FILOSI Iuri DMP 00:03:33
48. PICHON Laurent PCB 00:03:33
49. RÄIM Mihkel ICA 00:03:37
50. MAURELET Flavien AUB 00:03:37
51. GÈNE Yohann TDE 00:03:37
52. CLAEYS Dimitri COF 00:03:38
53. MAGNUSSON Kim RIW 00:03:48
54. MORICE Julien VCB 00:03:48
55. VAN MELSEN Kevin WGG 00:03:48
56. SARAMOTINS Aleksejs IPC 00:03:48
57. VEYHE Torkil RIW 00:03:48
58. TZORTZAKIS Polychronis TIS 00:03:50
59. NÖMMELA Aksel WVA 00:03:54
60. WELTEN Bram PCB 00:03:54
61. CHETOUT Loïc COF 00:05:59
62. BRANDLE Matthias ICA 00:06:20
63. VAN GENECHTEN Jonas VCB 00:06:20
64. EL FARES Julien DMP 00:06:20
65. LEDANOIS Kevin PCB 00:06:20
66. DOWNEY Mark EVO 00:06:20
67. STEWART Thomas DHB 00:06:20
68. JAUREGUI Quentin ALM 00:06:31
69. HIVERT Jonathan TDE 00:07:09
70. MCGEOUGH Cormac EVO 00:08:03
71. MORCH KONGSTAD Tobias RIW 00:10:38
72. SOUPE Geoffrey COF 00:10:38
73. GOUAULT Pierre RLM 00:10:38
74. LEROUX Samuel RLM 00:10:38
75. STOCKMAN Abram TIS 00:11:17
76. BARBIER Rudy ICA 00:11:18
77. VALLEE Boris WGG 00:11:18
78. MANZIN Lorrenzo VCB 00:11:18
79. VERMEULEN Emiel RLM 00:11:18
80. DE WINTER Ludwig WGG 00:11:18
81. SPENGLER Lukas WVA 00:11:18
82. LIEPINS Emils WVA 00:11:18
83. CHRISTENSEN Ryan DHB 00:11:18
84. NORSGAARD JØRGENSEN Mathias RIW 00:11:18
85. DUVAL Julien ALM 00:11:18
86. FORTIN Filippo COF 00:11:18
87. RODRIGUEZ RECHE Sergio EUS 00:11:18
88. HUDRY Florian IPC 00:13:24








--- advertisement ---