Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol



   Amstel Gold Race    
  Scheldeprijs Vlaanderen   

 Server time: 22 Oct 2020 03:48:13 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
Gent-Wevelgem 2020
Belgium  /  11 October

Edition: 82 (238.0 Km)
Winner: PEDERSEN Mads



Race Winners

2020 PEDERSEN Mads

2019 KRISTOFF Alexander

2018 SAGAN Peter

2017 VAN AVERMAET Greg

2016 SAGAN Peter

2015 PAOLINI Luca

2014 DEGENKOLB John

2013 SAGAN Peter

2012 BOONEN Tom

2011 BOONEN Tom

2010 EISEL Bernhard

2009 BOASSON HAGEN Edvald

2008 FREIRE GOMEZ Oscar

2007 BURGHARDT Marcus

2006 HUSHOVD Thor

2005 MATTAN Nico

2004 BOONEN Tom

2003 KLIER Andreas

2002 CIPOLLINI Mario

2001 HINCAPIE George

2000 VAN BONDT Geert

1999 STEELS Tom

1998 VANDENBROUCKE Frank

1997 GAUMONT Philippe

1996 STEELS Tom

1995 MICHAELSEN Lars

1994 PEETERS Wilfried

1993 CIPOLLINI Mario

1992 CIPOLLINI Mario

1991 ABDOUJAPAROV Djamolidine

1990 FRISON Herman

1989 SOLLEVELD Gerrit

1988 KELLY Sean

1987 VAN VLIET Teun

1986 BONTEMPI Guido

1985 VANDERAERDEN Eric

1984 BONTEMPI Guido

1983 VAN VLIET Leo

1982 HOSTE Frank

1981 RAAS Jan

1980 LUBBERDING Henk

1979 MOSER Francesco

1978 VAN DEN HAUTE Ferdi

1977 HINAULT Bernard

1976 MAERTENS Freddy

1975 MAERTENS Freddy

1974 HOBAN Barry

1973 MERCKX Eddy

1972 SWERTS Roger

1971 PINTENS Georges

1970 MERCKX Eddy

1969 VEKEMANS Willy

1968 GODEFROOT Walter

1967 MERCKX Eddy

1966 VAN SPRINGEL Herman

1965 DEPAUW Noel

1964 ANQUETIL Jacques

1963 BEHEYT Benoni

1962 VAN LOOY Rik

1961 AERENHOUTS Frans

1960 AERENHOUTS Frans

1959 VAN DAELE LÚon

1958 FORE NoŰl

1957 VAN LOOY Rik

1956 VAN LOOY Rik

1955 SCHOTTE Briek

1954 GRAF Rolf

1953 IMPANIS Raymond

1952 IMPANIS Raymond

1951 ROSSEEL AndrÚ

1950 SCHOTTE Briek

1949 KINT Marcel

1948 OLLIVIER ValŔre

1947 DESIMPELAERE Maurice

1946 STERCKX Ernest

1945 VAN EENAEME Robert

1939 DECLERCK AndrÚ

1938 GODAERT Hubert

1937 VAN EENAEME Robert

1936 VAN EENAEME Robert

1935 DEPREITERE Albert

1934 VAN BELLE Gustaaf




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. PEDERSEN Mads TFS 05:19:20
2. SENECHAL Florian DQT 00:00:00
3. TRENTIN Matteo CPT 00:00:00
4. BETTIOL Alberto EF1 00:00:01
5. K▄NG Stefan GFC 00:00:03
6. DEGENKOLB John LTS 00:00:04
7. LAMPAERT Yves DQT 00:00:04
8. VAN AERT Wout TJV 00:00:07
9. VAN DER POEL Mathieu AFC 00:00:08
10. TEUNS Dylan TBM 00:01:40
11. ASGREEN Kasper DQT 00:01:56
12. ROWE Luke INS 00:01:56
13. VERMEERSCH Florian LTS 00:01:56
14. NAESEN Oliver ALM 00:02:04
15. DRUCKER Jean Pierre BOH 00:02:04
16. JACOBS Johan MOV 00:02:06
17. VANMARCKE Sep EF1 00:02:06
18. TEUNISSEN Mike TJV 00:02:13
19. KRISTOFF Alexander UAD 00:03:02
20. PASQUALON Andrea CWG 00:03:02
21. BOL Cees SUN 00:03:02
22. DILLIER Silvan ALM 00:03:02
23. CAPIOT Amaury SVB 00:03:02
24. HOFSTETTER Hugo ISN 00:03:02
25. LEMOINE Cyril COF 00:03:02
26. FRISON Frederik LTS 00:03:02
27. MERLIER Tim AFC 00:03:02
28. JANSE VAN RENSBURG Reinardt NTT 00:03:02
29. TURGIS Anthony TDE 00:03:02
30. VERMEERSCH Gianni AFC 00:03:02
31. BURGHARDT Marcus BOH 00:03:02
32. VAN HOECKE Gijs CPT 00:03:02
33. VAN MOER Brent LTS 00:03:02
34. NAESEN Lawrence ALM 00:03:02
35. STEWART Jake GFC 00:03:02
36. HOULE Hugo AST 00:03:02
37. DEBUSSCHERE Jens VCB 00:03:02
38. STUYVEN Jasper TFS 00:03:02
39. WRIGHT Fred TBM 00:03:02
40. TOUZ╔ Damien COF 00:03:02
41. STYBAR Zdenek DQT 00:03:02
42. BYSTROM Sven Erik UAD 00:03:06
43. TILLER Rasmus Fossum NTT 00:03:07
44. SCULLY Thomas EF1 00:03:09
45. BOASSON HAGEN Edvald NTT 00:03:09
46. GOUGEARD Alexis ALM 00:03:15
47. PHILIPSEN Jasper UAD 00:03:15
48. VAN ASBROECK Tom ISN 00:06:11
49. RICKAERT Jonas AFC 00:06:11
50. DUVAL Julien ALM 00:06:11
51. GARCIA CORTINA Ivan TBM 00:06:11
52. POLITT Nils ISN 00:06:11
53. VAN HOOYDONCK Nathan CPT 00:06:11
54. VAN DER HOORN Taco TJV 00:06:11
55. ALLEGAERT Piet COF 00:06:11
56. VERGAERDE Otto AFC 00:06:11
57. WALSCHEID Max NTT 00:06:11
58. VERMOTE Julien COF 00:06:11
59. ROOSEN Timo TJV 00:06:11
60. SCHILLINGER Andreas BOH 00:06:11
61. BATTISTELLA Samuele NTT 00:06:11
62. VAN POUCKE Aaron SVB 00:06:11
63. EENKHOORN Pascal TJV 00:06:11
64. DE BUYST Jasper LTS 00:06:11
65. MEZGEC Luka MTS 00:06:11
66. ZIMMERMANN Georg CPT 00:06:11
67. HOLLMANN Juri MOV 00:06:11
68. SCH─R Michael CPT 00:06:11
69. RIESEBEEK Oscar AFC 00:06:11
70. PRADES REVERTE Eduard MOV 00:06:11
71. DECLERCQ Tim DQT 00:06:11
72. VAN LERBERGHE Bert DQT 00:06:11
73. TERPSTRA Niki TDE 00:06:11
74. CAVENDISH Mark TBM 00:06:11
75. THEUNS Edward TFS 00:06:11
76. SPRENGERS Thomas SVB 00:06:11
77. NÍMMELA Aksel WVA 00:06:11
78. MEURISSE Xandro CWG 00:06:11
79. BASSO Leonardo INS 00:06:11
80. KONYCHEV Alexander MTS 00:06:11
81. VAN KEIRSBULCK Guillaume CPT 00:06:11
82. MOLLY Kenny WVA 00:06:11
83. LAWLESS Christopher INS 00:06:11
84. DE BACKER Bert VCB 00:06:11
85. VAN GESTEL Dries TDE 00:06:11
86. SKUJINS Toms TFS 00:06:11
87. MORICE Julien VCB 00:06:11
88. BURGAUDEAU Mathieu TDE 00:06:11
89. LAENGEN Vegard Stake UAD 00:06:11
90. JANSEN Amund Gr°ndahl TJV 00:06:11
91. KEUKELEIRE Jens EF1 00:06:11
92. GOGL Michael NTT 00:06:11
93. VALGREN ANDERSEN Michael NTT 00:06:11
94. VAN DEN BERG Julius EF1 00:06:11
95. MARCATO Marco UAD 00:06:11









--- advertisement ---